W 1933 roku Mennica Państwowa zorganizowała z okazji zbliżającej się 250. rocznicy odsieczy wiedeńskiej oraz 20. rocznicy wymarszu I Kadrowej Kompanii Legionów, konkurs na wizerunki monet okolicznościowych..
Józef Piłsudski
W 1933 r. ogłoszono konkurs na projekty monet złotych, początkowo zamknięty i ograniczony do kilku wybranych artystów, laureatów poprzednich konkursów, oraz medalierów będących stałymi współpracownikami Mennicy Państwowej. Z nieznanych przyczyn regulamin konkursu zmieniono i stał się on konkursem otwartym, dostępnym dla wszystkich artystów pragnących wziąć w nim udział. W założeniu miał to być konkurs na nowe polskie monety, bite w złocie o nominałach 25, 50 i 100 zł. Warunki konkursu pozwalały także artystom na zaprojektowanie awersu monet z godłem państwowym, jeśli będzie konieczność uzgodnienia go z wizerunkiem i napisem rewersu. Konkurs ten cieszył się wśród artystów wielkim zainteresowaniem; zgłoszono 71 prac w postaci 130 modeli gipsowych. Pierwszą nagrodę w tym konkursie otrzymał Stanisław Repeta, wówczas jeszcze student Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Piątą nagrodę przyznano Józefowi Aumillerowi, medalierowi i kierownikowi artystycznemu Mennicy Państwowej. Ponieważ zbliżała się XX rocznica wymarszu I Kadrowej Kompanii Legionów, przypadająca w 1934 r., wiele projektów dotyczyło tej rocznicy i osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego. Projekt Józefa Aumillera przedstawiał portret Marszałka w wysokim reliefie, w tradycyjnym klasycznym ujęciu i był sygnowany inicjałami J.A. Stanisław Repeta zrealizował portret Marszałka w bardzo płaskim reliefie, w panującej wówczas nowoczesnej konwencji art-deco. Projekt ten nie był sygnowany. Ostatecznie monet złotych nie zrealizowano. W 1934 r. uczczono XX rocznicę wymarszu Kadrówki pamiątkowymi monetami srebrnymi o nominałach 5 i 10 zł według projektu Stanisława Ostrowskiego. Monety te posiadały na awersie Orła Legionowego. Z tym awersem prezentowane są też w niniejszym zestawie oba wyżej wymienione, niezrealizowane wówczas rewersy monet według projektów Józefa Aumillera i Stanisława Repety.
Jan III Sobieski
W 1933 r. Mennica Państwowa zorganizowała konkurs na projekty srebrnych 10-złotowych monet pamiątkowych związanych z przypadającą 12 września tego roku 250. rocznicą odsieczy wiedeńskiej. Konkurs dotyczył wyłącznie rewersów monet. Ich awersy z Orłem ustawowym w koronie miały być zgodne z awersami srebrnych 10-złotowych monet obiegowych bitych w latach 1932 i 1933 według projektu Antoniego Madeyskiego. Na awersie nie umieszczono teraz daty emisji. Obie daty roczne: data odsieczy Wiednia i data rocznicy umieszczone zostały na rewersie. Zwycięzcą konkursu został Wojciech Jastrzębowski, profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt jego przedstawiał portret Jana III w wieńcu laurowym w prawo i był sygnowany inicjałami artysty W.J. (moneta 1). Medalier Jan Wysocki, wykładowca w Państwowej Szkole Sztuk Zdobniczych w Poznaniu, przedstawił portret władcy także w wieńcu laurowym, ale skierowany w lewo i sygnowany monogramem JW. (moneta 3). Znany jest także projekt z portretem władcy w lewo, w futrzanej czapce (kołpaku) ozdobionej szkofią (brosza z piórami); nie sygnowany, który przypisać można Janowi Wysockiemu (moneta 2). Wbrew bowiem wynikom konkursu Mennica Państwowa zaprosiła do współpracy nad tą pamiątkową monetą Jana Wysockiego i ostatni projekt stał się podstawą do monety ostatecznie zrealizowanej, przedstawiającej portret Jana III Sobieskiego w prawo, w kołpaku ozdobionym szkofią. Moneta ta jest sygnowana pełnym nazwiskiem medaliera: J.WYSOCKI. Pokłosiem konkursu jest też inny, ciekawy, ale półnaiwny projekt z konnym portretem Jana III Sobieskiego. Projekt ten nie jest sygnowany i jego autora nie znamy (moneta 4). Ostatecznie zrealizowana moneta miała następujące parametry: materiał Ag 750, średnica 34 mm, masa 22 g., rant ząbkowany. Została wprowadzona do obiegu 11 września 1933 r. tj. w dniu, w którym 250 lat wcześniej Jan III Sobieski zajął na Kahlenbergu pod Wiedniem pozycje wyjściowe do bitwy z Turkami.
Regulamin | Praca | Kontakt | Reklama | Partnerzy Handlowi
Katalog monet Polskich Monety, Numizmatyka, Grading, Katalog monet Monety Europy Monety Francji Monety Australii Dukaty Lokalne Katalog Monet Polskich Katalog Monet Świata Monety ze świata Aukcje Numizmatyczne Grading Plan Emisyjny NBP Monety Ukrainy Plan Emisj Ukrainy Encyklopedia Numizmatyczna Kasy fiskalne Kraków Wyceny monet Wartości Monet Monety Numizmatyka Posnet Elzab Kasy online Kasy fiskalne dla prawników Numimax najlepszy Katalog Monet Polskich Skup monet Kraków Drukarki fiskalne Kraków Tanie kasy fiskalne Kraków Programy Numizmatyczne Kasy fiskalne dla lekarzy Kasy fiskalne online Sklep numizmatyczny Sprzedam monety Tanie kasy fiskalne Skup monet Monety Tanie drukarki fiskalne Numizmatyka Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Kasy fiskalne dla lekarzy Drukarki fiskalne Wagi kalkulacyjne Monety Białorusi Kasa fiskalna Posnet Drukarki fiskalne Posnet Kasa fiskalna Elzab Drukarka fiskalna Elzab Novitus Kasa fiskalna Novitus Drukarka fiskalna Novitus Kasy online Kasy fiskalne online eparagon Kasy fiskalne online Kraków, Tanie kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online