Jedną z charakterystycznych cech mennictwa średniowiecznego jest cykliczna wymiana z zyskiem dla emitenta obiegającej monety zwana renovatio monetae. Przeprowadzając wymianę monet władcy początkowo argumentowali koniecznością wymiany zużytej w obiegu monety na nową. W okresie późniejszym gdy już wymiana weszła w zwyczaj, żadnej motywacji nie stosowano, a renovatio monetae traktowano na równi z innymi podatkami na rzecz władcy. Znane są trzy sposoby przeprowadzenia tej operacji:
Najstarsze wiadomości o stosowaniu wymiany monet pochodzą z czasów karolińskich, a z systematyczną wymianie monety spotykamy się pierwszy raz w X-XI wieku w Anglii, gdzie moneta jest regularnie wymieniana początkowo co 7 lat później już co 3 lata. W drugiej połowie XI wieku renovatio monetae występuje już w Czechach, w Niemczech i na Węgrzech. W Polsce pojawił się w początkach XII wieku za panowania Bolesława Krzywoustego bądź Władysława II Wygnańca, z okresu ośmiu lat panowania tego władcy znamy cztery typy monet co oznaczałoby, że wymiana następowała co 2 lata. Szczególne szerokie zastosowanie nastąpiło na początku XIII wieku za Mieszka III , gdy wymiana taka przeprowadzana była nawet trzy razy w ciągu roku, powodując duże zubożenie ludności. Przeprowadzenie operacji wymiany monety wymagało odpowiedniego poziomu rozwoju gospodarczego - aparatu przymusu, który byłby w stanie nie dopuścić do obiegu monety obcej i dokonywać coraz to nowej wymiany. Nie musiała to być wcale duża grupa osób. Monetę wymieniano prawdopodobnie na targach, których w końcu XII wieku na terenie całej Polski wraz z Pomorzem było ok. 250, a czas wymiany wynosił ok. 6-9 tygodni co wg Suchodolskiego pozwalało jednemu mincerzowi z eskortą na obsłużenie 12-18 targów. Drugim warunkiem zastosowania renovatio monetae była konieczność każdorazowo zmiany wyobrażenia na monecie w takim stopniu, aby ludność potrafiła odróżnić emisję nową od starej. Książe także musiał dysponować odpowiednią ilością kruszcu do wybicia nowych monet w czasie gdy stare monety były jeszcze w obiegu. Srebro stawało się przedmiotem wielokrotnego zysku władcy, przebijane pod coraz to nowym stemplem, puszczanym w obieg i znowu ściąganym przez mincerzy książęcym za nową, mniej wartościową emisję. Często też dochodziło do nadużyć mincerzy i urzędników książęcych, tak jak w zajściu w Krakowie na początku rządów Mieszka III które opisuje w swej kronice Kadłubek:
... Patrzy podskarbi, przygląda się pisarz i zgorszony woła: przebóg ! zkądrze się nam wziął żartowniś, który sobie z nas żarciki stroi , co blaszkami i plewą najlichszej monety chce nas oszukać - którym on- czyż nie bieżącą monetą nam płacić winę - mówią mu - zapewne, a zatem płać pieniądz książęcy nie plewy - na to on - to zmieniaczów jest wina nie moja. Rzekną mu - strzeż się, bo się głupią mową twoją jeszcze powikłasz, zmieniaczy nie powołuj żebyś się sam fałszywym pieniądzem nie potępił .... którym on - popadłem w taką biedę a nie mam majątku, zaklinam was jednak powiedźcie co mam czynić. Duszą go i mówią oddaj coś winien - cóż wam oddam powiada oddam gotowiznę a gotowizny przyjąć nie chcecie - mieli zaś pod ręką kilka sztuk pieniędzy ostatniego stempla, z czyściejszego srebra świeżo przez nich wybitych - zapewniają, że to właśnie jest owego czasu bieżący pieniądzom i takiego się domagają. O tym zaś którym się mniemałeś odkupić, nie wątpij, że dawno z obiegu jest wywołanym ... - Kronika Kadłubka tłum. K. Strączyński.
Podobne opisu spotykamy u czeskiego kronikarza Kosmasa, który podobnie jak polski dziejopisarz porównywał wymianę monety do klęski żywiołowej, a sprawców tej operacji nazywał najgorszymi złodziejami. Jeżeli wymiana odbywała się raz na rok i jej stosunek powodował stratę 1 zasobów pieniężnych i w kolejnym roku także strata wynosiła 1/4 - to łatwo obliczyć, że kolejna trzecie renovatio monetae powodowało zubożenie społeczeństwa w sumie o połowę zasobów pieniężnych. Powodowało to, że ludność masowo uciekała od bieżącej monety, utrudniało wymianę towarowo-pieniężno i utrzymywało gospodarkę naturalną.
Regulamin | Praca | Kontakt | Reklama | Partnerzy Handlowi
Katalog monet Polskich Monety, Numizmatyka, Grading, Katalog monet Monety Europy Monety Francji Monety Australii Dukaty Lokalne Katalog Monet Polskich Katalog Monet Świata Monety ze świata Aukcje Numizmatyczne Grading Plan Emisyjny NBP Monety Ukrainy Plan Emisj Ukrainy Encyklopedia Numizmatyczna Kasy fiskalne Kraków Wyceny monet Wartości Monet Monety Numizmatyka Posnet Elzab Kasy online Kasy fiskalne dla prawników Numimax najlepszy Katalog Monet Polskich Skup monet Kraków Drukarki fiskalne Kraków Tanie kasy fiskalne Kraków Programy Numizmatyczne Kasy fiskalne dla lekarzy Kasy fiskalne online Sklep numizmatyczny Sprzedam monety Tanie kasy fiskalne Skup monet Monety Tanie drukarki fiskalne Numizmatyka Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Kasy fiskalne dla lekarzy Drukarki fiskalne Wagi kalkulacyjne Monety Białorusi Kasa fiskalna Posnet Drukarki fiskalne Posnet Kasa fiskalna Elzab Drukarka fiskalna Elzab Novitus Kasa fiskalna Novitus Drukarka fiskalna Novitus Kasy online Kasy fiskalne online eparagon Kasy fiskalne online Kraków, Tanie kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online