Po odkryciu Senegalu Portugalczycy dotarli do Sudanu, kraju czarnych Murzynów, i nadali mu nazwę Gwinea. Nazwa Gwinea jest podobno zniekształconą formą nazwy Ghana, którą Portugalczycy usłyszeli w Maghrebie. Zdaniem Leona Afrykańczyka nazwa Gwinea to zniekształcona forma nazwy miasta Dżenne, znanego w Maghrebie jako wielki rynek i ośrodek naukowy. Od 1481 r. do wybrzeża stosowano nazwę Gwinea. Nazwa angielskiej monety "złota gwinea" pochodzi stąd, że moneta ta została po raz pierwszy wybita w 1662 r. ze złota przywiezionego z Afryki Zachodniej przez Afrykańską Kompanię Kupców Londyńskich.
Najbliższe Europie złoto, to złoto Afryki - cenny metal, który może stanowić miernik wartości i środek płatniczy. Po drugiej stronie pustyni leży Sudan z zasobami złota, do którego wliczano teren górnego Nigru, górnego Senegalu, Sierra Leone oraz Ghany.
Pośrednicy z Maghrebu i Sahary nie dopuszczali Europejczyków do bezpośrednich kontaktów. Muszelki Kauri sprowadzano z Persji przez Kair do Afryki, w tym do Zachodniego Sudanu. Głównym przedmiotem handlu Sudanu z Maghrebem byli niewolnicy, kupowani za złoto. W cesarstwie Songhaju (obecne Mali) miasto Timbuktu było miejscem spotkań koczowników pustyni i nadrzecznych ludów Nigru. Tu wymieniano sól, daktyle i towary Maghrebu na zboże, orzechy kola i złoty piasek z Sudanu. Orzech kola krajowcy i podróżnicy arabscy zwali goro. Podwójnie zrośnięte jądra uchodziły za symbol przyjaźni, dodawano je obowiązkowo do każdego podarunku. Owoce te nabrały znaczenia rytualnego i składano na nie przysięgę. Eksport do Zachodniego Sudanu obejmował przeważnie towary europejskie (głównie tekstylia), cukier z Susu w południowym Maroku, odzież, naczynia mosiężne, konie i książki w zamian za złoto, niewolników i cywety (ssaki drapieżne – wydzielają tzw. cywet wykorzystywany w przemyśle perfumeryjnym i medycynie ludowej). Również Tukulorzy zamieszkali nad rzeką Senegal (XI w.) wysyłali złoto i niewolników do Maghrebu. W znacznej mierze zależało im na handlu muszelkami kauri, które były głównym środkiem płatniczym Sudanu.
W skutek podboju księstw sudańskich, sułtan Maroka El-Mansur i jego następca Mulaj Zidan opłacali swoich urzędników czystym złotem i dinarami w dobrej wadze. Posiadali 1400 młotów kuźniczych, które codziennie wybijały złote monety oraz biżuterię. Samo lenno Tombutto wynosiło rocznie 60 kwintali złota wartych 175 tys. funtów. El-Mansur mając zbyt mało dobrych rzemieślników, sprowadzał z Anglii blacharzy, kamieniarzy, złotników i zegarmistrzów, płacąc im po dziesięć szylingów dziennie oraz w naturze: jedwabiem, płótnem, wełną, zapewniając również wikt i przyodziewek. Eksport do Anglii obejmował saletrę, cukier z Susu, daktyle, jastrzębie (głównie sokoły), indygo, wosk pszczeli, strusie pióra i złoto. Złoto wysyłane było do Londynu przez mauretańskich Żydów z Maroka, częściowo w postaci monet zdobywanych na Hiszpanach, zwłaszcza za panowania królowej Elżbiety i na początku panowania Jakuba I. W zamian Anglicy dostarczali broń.
Niewolnicy hausyjscy aż do końca XIX w. byli cennym towarem, mężczyźni ze względu na inteligencję, a kobiety na urodę, pogodę ducha i schludność. Kupcy z północy odmawiali zapłaty Sudańczykom za swoje towary z wyjątkiem niewolników, którzy stali się główną walutą kraju. Niewolników dobrej jakości sprzedawano z zyskiem 500%. Ważną, aczkolwiek ohydną działalnością był handel eunuchami przeznaczonymi na strażników haremów. W Sudanie kastrowano najsilniejszych młodzieńców schwytanych podczas polowań na niewolników.
Pierwsze monety sudańskie pojawiły się w 1885 r. Z początku przez wiele wieków krążyły w obiegu monety Rzymu, następnie Egiptu, a gdy w połowie VII w. opanowali kraj muzułmanie arabscy, wprowadzili oni własne monety z inskrypcją: „Jeden jest Bóg a Mahomet jego prorokiem”. Gdy Egipt opanował w 1821 r. północny Sudan, wprowadzono do obiegu monety egipskie bite w Kaine, a gdy Sudan od 1898 r. stał się kondominium angielsko-egipskim (wspólne rządy dwóch lub kilku państw nad jakimś krajem), obowiązywała brytyjska waluta produkowana dla Egiptu. Po zdobyciu niepodległości (1956 r.) walutą był millem i piastr (po arabsku „girsz”). 10 millemów to 1 piastr, a 100 piastrów - 1 funt. Umieszczonego na rewersie jeźdźca na wielbłądzie zastąpiono od 1971 r. orłem z rozpiętymi skrzydłami (godło narodowe Sudanu). Pierwsze sudańskie banknoty wydała w 1956 r. Rada Walutowa Sudanu, a po roku 1961 emitował Bank Państwowy Sudanu z napisami w języku arabskim i angielskim. Wojna domowa w latach 80-tych i susza w latach 90-tych spowodowała ogromną inflację, która przyczyniła się do zmiany systemu monetarnego i przyjęcia nowej waluty dinar (równy 100 dirhamów).
Regulamin | Praca | Kontakt | Reklama | Partnerzy Handlowi
Katalog monet Polskich Monety, Numizmatyka, Grading, Katalog monet Monety Europy Monety Francji Monety Australii Dukaty Lokalne Katalog Monet Polskich Katalog Monet Świata Monety ze świata Aukcje Numizmatyczne Grading Plan Emisyjny NBP Monety Ukrainy Plan Emisj Ukrainy Encyklopedia Numizmatyczna Kasy fiskalne Kraków Wyceny monet Wartości Monet Monety Numizmatyka Posnet Elzab Kasy online Kasy fiskalne dla prawników Numimax najlepszy Katalog Monet Polskich Skup monet Kraków Drukarki fiskalne Kraków Tanie kasy fiskalne Kraków Programy Numizmatyczne Kasy fiskalne dla lekarzy Kasy fiskalne online Sklep numizmatyczny Sprzedam monety Tanie kasy fiskalne Skup monet Monety Tanie drukarki fiskalne Numizmatyka Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Kasy fiskalne dla lekarzy Drukarki fiskalne Wagi kalkulacyjne Monety Białorusi Kasa fiskalna Posnet Drukarki fiskalne Posnet Kasa fiskalna Elzab Drukarka fiskalna Elzab Novitus Kasa fiskalna Novitus Drukarka fiskalna Novitus Kasy online Kasy fiskalne online eparagon Kasy fiskalne online Kraków, Tanie kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online