Gruzini nazywają swój kraj Kartwelią (Sakartwelo). Na zachodzie Europy w średniowieczu przyjęto nazwę Georgia od tureckiego słowa Giurdżi. Wielokrotnie na terenie Gruzji krzyżowały się wpływy perskie i rzymskie. Na przełomie VII i VI w. p.n.e. przybysze z Miletu zakładali na terenie Kolchidy (Kolchowie to dawne plemię gruzińskie zamieszkujące tereny późniejszej zachodniej Gruzji) miasta, które stały się ważnymi centrami handlu wymiennego z sąsiednimi plemionami. Już w tym czasie wybijano srebrne monety zwane kolchidkami.
Największym bogactwem Kolchidy było aluwialne (gleby aluwialne powstają z osadów rzecznych) złoto zbierane na rzece Fasis przez tubylców przy pomocy długowłosych owczych skór rozkładanych na dnie. W okresie największej potęgi politycznej państwa w XI-XIII wieku gruzińskie wyroby ze srebra i złota cieszyły się wielkim powodzeniem w Bizancjum, Azji Środkowej, Indiach, Egipcie i na Rusi. Przedmiotem handlu były też wyroby tkactwa i ze skóry. Wymiany tej dokonywano na bazarach postawionych w miastach. Muzułmańskie dzielnice Tbilisi nie sprowadzały mięsa wieprzowego traktowanego jako pochodzącego od zwierzęcia nieczystego.
Król Gruzji Dawid IV (1089-1125) uzależniony od Mongołów umieszczał na swoich monetach napisy „Mocą Boga, z łaski Gujak – kaana sługa (niewolnik) i król Dawid”. W tym kręgu kulturowym status niewolnika lub sługi nie jest uważany za poniżający, oznacza jedynie zwierzchność władzy. Na przełomie XII i XIII w. na gruzińskich monetach w wyjątkowy sposób podkreślono znaczenie kobiety. W okresie rządów królowej Tamary (1184-1212) wywyższono godność kobiety, umieszczając na monetach zwrot: „Niechaj Bóg sławi władczynię i królową, niech wydłuży jej cień i utwierdzi jej pomyślność”. Monety następców królowej Tamary - jej dzieci, posiadały napisy określające: syn lub córka Tamary.
Język arabski przeniknął na monety krajów pozostających w stosunkach zależności; również do Gruzji w XIII i XIV w. Znaczna część monet okresu średniowiecza posiadała napisy arabskie, greckie, perskie i ujgurskie. Napisy te przeważnie łączono z napisami gruzińskimi umieszczonymi na odwrotnej stronie monety. W Gruzji na przełomie XII i XIII w. metaliczny system pieniężny oparto na monecie miedzianej nazywanej poli lub w późniejszym okresie puli. Nazwa ta wywodzi się od tatarskiego słowa pul – fulus oznaczającego monetę miedzianą. Moneta pul bita przez Chanów Złotej Ordy i Chanaty Środkowoazjatyckie w okresie XIII - XV w. posiadała na awersie informacje o miejscu i dacie emisji. W XVII i XVIII w. – 1 pul stanowił wartość 5 dinarów. Sposób datowania monet gruzińskich wywodził się z cyklu chronologicznego liczącego 532 lata, zwanego Koronikonem (z greckiego „chronikos”) w chrześcijańskim cyklu wielkanocnym, powstałym z pomnożenia cyklu słonecznego i księżycowego. Określał on okres, po którym dni tygodnia i fazy księżyca wypadają na te same dni miesiąca. Jako początek Koronikonu przyjęto rok 781 n.e. (powód niewiadomy). W ten sposób rok 1200 n.e. odpowiadał dacie 420.
Z początkiem XVIII w. zaczęły pojawiać się w obiegu monety rosyjskie. W 1783 r. nad Królestwem Gruzińskim (zwanym Kartlijsko – Kachetyjskim) protektorat zaczęła sprawować Rosja, wprowadzając do obiegu dukaty holenderskie. Dukaty te były walutą międzynarodową używaną również w Rosji. Od 1834 r. Królestwo Gruzji stało się prowincją rosyjską. Walutę pul zastąpiono rublem. Po obaleniu caratu przez rewolucję lutową 1917 r. Rząd Tymczasowy powołał Samodzielny Komisariat Zakaukaski, który w celu zredukowania deficytu wydał papierowe pieniądze zabezpieczone banknotami i obligacjami Oddziału Państwowego Rosyjskiego Banku w Tbilisi. W okresie od 1 lipca 1924 r. do 5 kwietnia 1993 r. obowiązywały znaki pieniężne Rosji.
Dnia 6 lipca 1993 r. Narodowy Bank Federacji Rosyjskiej rozpoczął wycofywanie pieniędzy wydanych między 1961 r. a 1993 r. i zastępował je nowymi banknotami Federacji Rosyjskiej. 24 lipca Gabinet Ministrów Gruzińskich zarządził, że sowieckie i rosyjskie ruble będą wycofane z obiegu 3 sierpnia. Talony Narodowego Banku Gruzji zostały ogłoszone jedynymi legalnymi środkami w obiegu. 16 września 1995 r. decyzją nr 363 Głowy Rządu zostało zarządzone wydanie narodowej waluty: lari. Lari została wprowadzona do obiegu i zadeklarowana jako jedyny legalny środek płatniczy w Gruzji od 2 października 1995. Setna część lari została nazwana tetri. Wymiana talonów na lari trwała od 25 września do 2 października. Talony o nominale 1.000.000 były wymieniane na 1 lari. Zostały wydane banknoty lari: 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100 i monety tetri: 1, 2, 5, 10, 20, 50. Banknoty o nominale 500 lari zostały wydrukowane, ale nie wprowadzone do obiegu. Później złota moneta 500 lari została wydana na upamiętnienie pięćdziesiątej rocznicy końca II wojny światowej. Złote monety mają wartość numizmatyczną i pamiątkową.
W ostatnim czasie fałszywe banknoty studolarowe krążące w obiegu głównie w USA wyprodukowano w Południowej Osetii, separatystycznym rejonie leżącym w granicach Gruzji. Ponad 20 milionów fałszywych banknotów dolarowych przerzucono z Południowej Osetii do USA i Izraela. Pojawiły się one głównie w stanie Maryland, w Nowym Jorku, w stanie New Jersey. Niektóre falsyfikaty trafiły do Gruzji i Rosji.
Regulamin | Praca | Kontakt | Reklama | Partnerzy Handlowi
Katalog monet Polskich Monety, Numizmatyka, Grading, Katalog monet Monety Europy Monety Francji Monety Australii Dukaty Lokalne Katalog Monet Polskich Katalog Monet Świata Monety ze świata Aukcje Numizmatyczne Grading Plan Emisyjny NBP Monety Ukrainy Plan Emisj Ukrainy Encyklopedia Numizmatyczna Kasy fiskalne Kraków Wyceny monet Wartości Monet Monety Numizmatyka Posnet Elzab Kasy online Kasy fiskalne dla prawników Numimax najlepszy Katalog Monet Polskich Skup monet Kraków Drukarki fiskalne Kraków Tanie kasy fiskalne Kraków Programy Numizmatyczne Kasy fiskalne dla lekarzy Kasy fiskalne online Sklep numizmatyczny Sprzedam monety Tanie kasy fiskalne Skup monet Monety Tanie drukarki fiskalne Numizmatyka Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Kasy fiskalne dla lekarzy Drukarki fiskalne Wagi kalkulacyjne Monety Białorusi Kasa fiskalna Posnet Drukarki fiskalne Posnet Kasa fiskalna Elzab Drukarka fiskalna Elzab Novitus Kasa fiskalna Novitus Drukarka fiskalna Novitus Kasy online Kasy fiskalne online eparagon Kasy fiskalne online Kraków, Tanie kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online Kraków, Kasy fiskalne Online