omonetach.pl
  • Katalog Monet
  • Encyklopedia
  • Numimax
  • Zaloguj
20 lutego 2019, imieniny obchodzi: Leon, Ludmiła, Eustachy
Znajdź:
Aktualności Z kraju Ze świata Cafe
 
Szczegółowe sortowanie
Wyspa Niue, Večerníček
Wyspa Niue wprowadziła do obiegu monety kolekcjonerskie przedstawiające czeską bajkę animowaną "Večerníček". Numizmaty wybito w Mennicy Czeskiej w srebrze oraz złocie wysokiej próby. więcej »
Kanada, Tęcza
Kanada wprowadziła do obiegu kolejną monetę kolekcjonerską z serii "Fenomeny pogody". Numizmat wybity w srebrze wysokiej próby przedstawia Tęczę. więcej »
Wyspa Niue, Już jestem!
Wyspa Niue wprowadziła do obiegu monetę kolekcjonerską "Już jestem!". Numizmaty wybito w Mennicy Polskiej w srebrze wysokiej próby. więcej »
Polska, Mercedesa 500 Sec
Mennica Kresowa wprowadziła do sprzedaży trzeci zestaw medali z nowej serii "Moto Retro". Numizmaty wybite w mosiądzu oraz nowym srebrze przedstawiają Mercedesa 500 Sec (W126). więcej »
Wyspa Niue, Wikingowie
Wyspa Niue wyemituje serię monet kolekcjonerskich "Wikingowie". Numizmaty wybito w srebrze wysokiej próby stemplem antycznym. więcej »
Wielka Brytania, Brytania
Wielka Brytania wprowadziła do obiegu kolekcjonerką "Brytania". Numizmat wybito w Królewskiej Mennicy Wielkiej Brytanii w srebrze wysokiej próby stemplem zwykłym. więcej »

Chiny, Panda Wielka (Dookoła świata)

 

Obecnie rynek numizmatyczny na świecie jest zasypywany ogromną ilością nowych monet. Ciężko wybrać spośród tej oferty tematy do naszej kolekcji. Ogrom serii oraz ilość emisji powoduj, że ciężko nadążyć za pojawiającymi się nowościami. Wśród tego zamętu można odszukać serie monet których emisję rozpoczęto wiele lat temu a która co roku są wzbogacana o nowe walory. Wśród kolekcjonerów na całym świcie dużą popularnością cieszą się monety z Chin. Wydawana w wielu wariantach stopów i stempli. Często koloryzowane wzbudzają od lat niemalejący zachwyt numizmatyków z całego świata.

   
 

Jedną z najbardziej spektakularnych serii monet której początki sięgają lat osiemdziesiątych jest seria przedstawiająca Pandę Wielką. Pierwsza emisja z 1983 roku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem na ryku numizmatycznym i trwa do dnia dzisiejszego.

   
 

Awers monety niezmiennie od początku emisji przedstawia Pałac Niebiańskiego Spokoju zbudowany w XV wieku (dynastia Ming). Nad pałacem znajduje się napis Chińska Republika Ludowa. Natomiast poniżej rok emisji. Przez wszystkie lata emisji dokonano jedynie niewielkich zmian kosmetycznych w wizerunku awersu monety.

   
 

 

Zmiany wyglądu awersu serii. (zdjęcie: Panda America)

   
 

Rewers monety przedstawia wizerunek Pandy Wielkiej (Ailuropoda melanoleuca). Jest to gatunek ssaka należącego do rodziny niedźwiedziowatych (drapieżnych). Szacowania ilość osobników na wolności wynosi około tysiąca sztuk. Miś zamieszkuje lasy bambusowe na wysokości 1600-3500 m n.p.m. limat w tych rejonach jest zimny i wilgotny. Obecnie można ją spotkać na terenach trzech prowincji Chińskiej Republiki Ludowej: Gansu, Syczuan, i Shaanxi.  Długość życia Pandy Wielkiej wynosi 20-30 lat. Pana Wielka należy do samotników zajmujących określony rewir.

 

Zwykle jest to obszar kilku kilometrów w którym przemieszcza się w poszukiwaniu pędów bambusa. Największą aktywność przejawiają o świcie i zmierzchu. Potomstwo rodzi się po ciąży trwającej 97-163 dni. Samica odszukuje kryjówkę gdzie następuje poród. W jednym miocie rodzi się od 1 do 3 młodych. Z czego przeżywa zwykle jedno. Matka z młodymi pozostaje w kryjówce przez kilka tygodnia. Opuszczają je jedynie w celu zaspokojenia głodu i pragnienia. Młode zaczynają opuszczać legowisko gdy zaczynają porastać futrem. Zwykle jeszcze nie potrafiąc chodzić są noszone przez matkę. Młode samodzielność osiągają po upływie osiemnastu miesięcy. Czego konsekwencją jest, że Panda może odchować jedno młode co 2-3 lata. Okres ten oraz ilość odchowanych młodych (zwykle jedno) jest jednym z powodów ciągle malejącej liczby Pand. Dochodzi do tego działalność człowieka. Wycinanie lasów pod pola uprawne które powoduje zmniejszenie obszarów w których Pandy mogą znaleźć schronienie. Kłusownictwo oraz masowe obumieranie bambusów.

 
   
 

Historia wprowadzenia monet na rynek:

 

1982

 

Pierwsza emisja monet bulionowych z wizerunkiem Pandy Wielkiej miała miejsce w 1982 roku. Numizmaty zostały wówczas wybite złocie próby 999 o wagach 1/10, 1/4, 1/2 oraz 1 uncji. Wszystkie numizmaty z tego roku zostały wybite w postaci medali. Produkcje zlecono mennicy w Szanghaju. Rząd Chińskiej Republiki Ludowe w skutek sukcesu tych emisji podjął decyzję o rozpoczęciu bicia monet z wizerunkiem Pandy Wielkiej.

 

 

Numizmaty z 1982 r. były medalami - nie posiadały nominałów. (zdjęcie Panda America)

   
 

1983

 

W 1983 roku nastąpiła pierwsza emisja monet . Poza monetami o jednej uncji dodano  monety o innych wagach. W latach 1983-1985 monety 10 Juanów były bite w srebrze próby 900, wadze 27 gram (zawartość srebra w monecie wynosiła 24,3 gramy) i średnicy 38,6 mm. Ponieważ parametry te odbiegały od standardowych dla monet bulionowych którymi interesowali się nie tylko kolekcjonerzy ale również inwestorzy rozpoczęto prace nad zmianą tych parametrów.

   
 

1986

 

W latach 1986 i 1988 monety o nominale 10 Juanów nie zostały wybite. Pojawiła się natomiast kolejna wersje. Tym razem byłą to 12 uncjowa moneta o nominale 100 Juanów bita w srebrze oraz 12 uncjowa moneta o nominale 1000 Juanów wybita w złocie. Rynek nie doczekał się oficjalnego wyjaśnienia dla czego wstrzymano w tym okresie emisję monet o nominale 10 Juanów (w srebrze). Wśród poglądów dotyczących tego wstrzymania dominuje opinia, że monety z innych serii otrzymały większy priorytet (seria monet wydanych z okazji "Roku Smoka", "Roku Królika" oraz emisji związanych z igrzyskami olimpijskimi).

   
 

1987

 

W 1987 roku zmienione parametry techniczne monety 10 Juanów. Rozpoczęto bicie Pand o wadze 1 uncji srebra próby 999 i średnicy 40 mm. Pojawiła się również nowe monety. W srebrze o wadze 5 uncji i nominale 50 Juanów oraz w platynie o wadze 1 uncji i nominale 100 Juanów. W latach dziewięćdziesiątych rozszerzono ofertę o monety bite w platynie w wagach: 1/10, 1/4, 1/2 uncji.

   
 

1989

 

Została wprowadzona pierwsza moneta z serii wybita w palladium. Numizmat miał wagę 1 uncji i nominał 50 Juanów.

   
 

1990

 

W roku 1990 zwiększono nakłady monet oraz wprowadzono ich produkcję w mennicy Shenyang (lata 1990-1998).

   
 

 

Panda Wielka z 1990 roku o wadze 12 uncji wybita w złocie wysokiej próby. Wartość ok. 22 tys. dolarów. (zdjęcie Rare Coins).

   
 

1991

 

W 1991 roku wprowadzono nową monetę o nominale 3 Juanów i wadze 1 grama złota. Moneta o tej wadze i takim nominale pojawiła się tylko jeden raz.

   
 

1993

 

Kolejnym krokiem w zwiększaniu ilości wersji monet było wprowadzenia od 1993 roku monety o wadze pół uncji i nominale 5 Juanów bitej w srebrze próby 999.

   
 

1997

 

Wprowadzenie nowej monety o nominale 2 000 Juanów wybitej w złocie próby 999 i wadze 1 kilograma. Monety o tym nominale nie zostały wybite w latach 1998 oraz 2004.

 

 

Panda Wielka z 2003 roku o wadze 1 kilograma wybita w złocie o wartości ok. 78 000 dolarów. (zdjęcie: Panda America)

   
 

1998

 

W 1998 roku do serii została dodana nowa moneta o wadze 1 kilograma i nominale 200 Juanów. Nakłady tych monet oscylowały w granicach dwóch tysięcy sztuk. Natomiast od w roku 2002 zwiększone zostały do poziomu 4 tys. sztuk. Wyjątek stanowi rok 2003 gdzie nakład został zmniejszony o połowę do poziomu 2 tys.  W 2002 roku zmieniono również nominał kilogramowych monet na 300 Juanów.

   
 

1999

 

W związku z ciągle rosnącym popytem na monety w 1999 roku zaczęto również bicie w mennicy  Shenzhen. Ponieważ chińskie mennice nie sygnowały swoimi znakami własnych produktów jedyną możliwością rozróżnienia monet bitych w niektórych latach w poszczególnych mennicach są niewielkie różnice w dacie, wielkości świątyni czy też minimalne różnice rewersu.

   
 

2001

 

Począwszy od pierwszej emisji minimalnie zmiennemu awersowi towarzyszyły nowe wizerunki na rewersie. Wyjątkiem od tej reguły był rok 2002 gdzie powtórzono wizerunek z rewersu z roku 2001. Spotkało się to z ogólną niechęcią kolekcjonerów. Efektem czego był nowy wzór na monecie emitowanej na rok 2003 i utrzymanie tej tendencji w kolejnych latach. W 2001 roku przeprowadzono również zmiany w nominałach dla poszczególnych monet bitych w złocie. Kilogramowa moneta o nominale 2 000 Juanów została wybita z nominałem 10 000. Podobnie stało się również z monetami o mniejszych wagach.

   
 

 

Panda Wielka z 1998 roku o wadze 1 kilograma wybita w srebrze nakładem 1 998 szt. Wartość ok. 2 800 dolarów. (zdjęcie Panda America)

   
 

Fałszerstwa:

 

Ogromna popularność serii spowodowała, że na rynku zaczęły się pojawiać numizmaty nie mające nic wspólnego z produktami mennicy. Najczęściej spotykane na różnych aukcjach medale nie posiadają nominału. Poza bardzo dokładnymi kopiami oryginalnych monet można spotkać różne "wariacje". Dodatkową problemem związanym z tymi produktami jest ich skład (zawartość metali szlachetnych). W przypadku monet bitych w mennicach gwarantem składu jest Chińska Republika Ludowa. W przypadku medali oraz kopii zazwyczaj napis dotyczący stopu numizmatu nie ma nic wspólnego z faktycznym składem. Poza medalami bez nominałów możemy spotkać masowe ilości numizmatów z nominałami ale bez nazwy waluty. Często platerowane złotem czy też koloryzowane. Większość tych walorów pochodzi z Chin a ich ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu dolarów w zależności od wagi.

   
 

Ogromna ilość wersji monet bitych w różnych wagach i stopach metali sprawia, że każdy można znaleźć coś dla siebie. W zależności od zasobności portfela rozpoczynając kolekcjonowanie monet z Pandą Wielką możemy skompletować pokaźny zbiór. Najpopularniejszymi z serii numizmatami są oczywiście monety jednouncjowe bite w srebrze. Których cena zarówno dla pierwszych emisji jak i ostatnich jest dość przystępna. Ceny monet uncjowych w srebrze wahają się od 70 złotych (za monety z ostatnich lat emisji) po nieco ponad sto złotych za te wcześniejsze. Odnośnie monet złotych o wadze pół uncji i większej występują bardzo rzadko. Natomiast ze zdobyciem walorów o wagach 1/20 czy też 1/10 uncji nie będzie stanowiło problemu. Ceny tych monet zaczynają się od nieco ponad stu złotych. Poniżej zestawienie parametrów oraz nakładów monet bitych w srebrze i złocie.

   
 

Ogólna charakterystyka monet z wizerunkiem Pandy Wielkiej bitej w srebrze:

 
nominał stop waga w uncjach waga w gramach średnica uwagi
5 Ag 0,5 15,552 g 33,00 mm  
10 Ag 1 27,00 g 38,60 mm lata 1983-1985
10 Ag 1 31,1 g 40,00 mm lata 1987-2010
50 Ag 5 155,52 g 70,00 mm  
100 Ag 12 373,24 g 80,00 mm  
200 Ag 32,15 1000 g 100,00 mm lata 1998-2001
300 Ag 32,15 1000 g 100,00 mm lata 2002-2010
   
 

Ogólna charakterystyka monet z wizerunkiem Pandy Wielkiej bitej w złocie:

 
nominał stop waga w uncjach waga w gramach średnica uwagi
3 Au 1/311 1 g b. d. rok 1991
5 Au 1/20 1,5552 g 14,00 mm 1982-2000
10 Au 1/10 3,1103 g 18,00 mm  
20 Au 1/20 1,5552 g 14,00 mm od 2001
25 Au 1/4 7,7758 g 22,00 mm  
50 Au 1/2 15,5515 g 27,00 mm  
50 Au 1/10 3,1103 g 18,00 mm od 2001
100 Au 1 31,103 g 32,00 mm  
100 Au 1/4 7,7758 g 22,00 mm od 2001
200 Au 1/2 15,5515 g 27,00 mm od 2001
500 Au 1 31,103 g 32,00 mm od 2001
1 000 Au 12 32,15 g 70,00 mm  
2 000 Au 32,15 1 000 g 90,00 mm  
2 000 Au 5 155,5 g 60,00 mm od 2005
10 000 Au 32,15 1 000 g 90,00 mm od 2001
   
 

Nakłady monet srebrnych o nominale 5 Juanów

 
rok emisji nakład uwagi
1993 28 888  
1994 158 888  
1995 b. d.  
1996 b. d.  
1997 100 000 koloryzowana
1997 b. d.  
1998 100 000 koloryzowana
1998 b. d.  
   
 

Nakłady monet srebrnych o nominale 10 Juanów

 
rok emisji nakład uwagi
1983 10 000  
1984 10 000  
1985 10 000  
1987 31 000  
1989 25 000 stempel lustrzany, (P)
1989 255 000  
1990 20 000 stempel lustrzany, (P)
1990 200 000  
1991 20 000 stempel lustrzany, (P)
1992 20 000 stempel lustrzany, (P)
1992 b. d.  
1993 20 000  
1993 b. d.  
1994 20 000 stempel lustrzany, (P)
1994 b. d.  
1995 10 000 stempel lustrzany
1995 b. d.  
1996 8 000 stempel lustrzany
1996 b. d.  
1997 100 000 stempel lustrzany, koloryzowana
1997 b. d.  
1998 100 000 stempel lustrzany, koloryzowana
1998 b. d.  
1999 100 000 stempel lustrzany, koloryzowana
1999 b. d.  
2000 b. d.  
2001 b. d. stempel lustrzany, koloryzowana
2001 b. d.  
2002 500 000  
2003 600 000  
2004 600 000  
2005 600 000  
2006 600 000  
2007 600 000  
2008 600 000  
2009 600 000  
2010 800 000  
 

 

 

Nakłady monet srebrnych o nominale 50 Juanów

 
rok emisji nakład uwagi
1987 11 000  
1988 11 000  
1989 10 000  
1990 5 000  
1991 4 000  
1991 b. d. waga 1 uncja
1992 4 000  
1993 3 000  
1994 3 000  
1995 1 500  
2003 10 000  
2004 10 000  
2005 10 000  
2006 10 000  
2007 10 000  
2008 10 000  
2009 10 000  
2010 10 000  
   
 

Nakłady monet srebrnych o nominale 100 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1988 5 000  
1989 6 000  
1990 2 500  
1991 2 500  
1992 2 500  
1993 2 500  
1994 2 000  
1995 1 000  
1996 800  
1997 2 500  
   
 

Nakłady monet srebrnych o nominale 200 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1998 1 998  
1999 1 999  
2000 2 000  
2001 2 000  
   
 

Nakłady monet srebrnych o nominale 300 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
2002 4 000  
2002 6 000 platerowane złotem
2003 2 000  
2004 4 000  
2005 4 000  
2006 4 000  
2007 4 000  
2008 4 000  
2009 4 000  
2010 4 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 3 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1991 110 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 5 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1983 75 454  
1984 77 869  
1985 210 175  
1986 79 194  
1986 10 000  stempel lustrzany
1987 138 000  
1987 10 000  stempel lustrzany
1988 468 683  
1988 8 000  stempel lustrzany
1989 268 738  
1989 8 000  stempel lustrzany
1990 348 246  
1990 5 000  stempel lustrzany
1991  206 254  
1991 3 500  stempel lustrzany
1992 216 305  
1992 2 000  stempel lustrzany
1993 158 364  
1993 2 500  stempel lustrzany
1994 133 226  
1994 2 500  stempel lustrzany
1995 97 910  
1996 145 347  
1997 54 853  
1998 27 483  
1999 37 171  
2000 41 837  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 10 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1983 82 013  
1984 86 404  
1985 143 062  
1986 65 596  
1986 10 000  
1987 136 000  
1987 10 000  stempel lustrzany
1988 213 653  
1988 8 000  stempel lustrzany
1989 89 058  
1989 8 000  stempel lustrzany
1990 216 546  
1990 5 000  stempel lustrzany
1991 81 792  
1991 3 500  stempel lustrzany
1992 116 999  
1992 2 000  stempel lustrzany
1993 86 318  
1993 2 500  stempel lustrzany
1994 55 182  
1994 2 500  stempel lustrzany
1995 45 007  
1996 57 203  
1997 46 628  
1998 8 502  
1999 25 501  
2000 44 511  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 20 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
2001 200 000  
2002 400 000  
2003 400 000  
2004 400 000  
2005 200 000  
2006 200 000  
2007 200 000  
2008 100 000  
2009 100 000  
2010 100 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 25 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1983 43 827  
1984 35 970  
1985 89 044  
1986 42 229  
1986 10 000  stempel lustrzany
1987 104 000  
1987 10 000  stempel lustrzany
1988 142 634  
1988 8 000  stempel lustrzany
1989 221 688  
1989 8 000  stempel lustrzany
1990 31 148  
1990 5 000  stempel lustrzany
1991 54 548  
1991 3 500  stempel lustrzany
1992 72 537  
1992 2 000  stempel lustrzany
1993 80 006  
1993 2 500  stempel lustrzany
1994 20 388  
1994 2 500  stempel lustrzany
1995 13 710  
1996 17 589  
1997 21 909  
1998 13 009  
1999 18 013  
2000 24 811  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 50 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1983 28 596  
1984 20 057  
1985 62 675  
1986 48 618  
1986 10 000  stempel lustrzany
1987 95 000  
1987 10 000  stempel lustrzany
1988 220 443  
1988 8 000  stempel lustrzany
1989 120 588  
1989 8 000  stempel lustrzany
1990 35 091  
1990 5 000  
1991 32 717  
1991 3 500  stempel lustrzany
1992 26 495  
1992 2 000  stempel lustrzany
1993 31 254  
1993 2 500  stempel lustrzany
1994 16 788  
1994 2 500  stempel lustrzany
1995 11 749  
1996 13 849  
1997 15 483  
1998 4 168  
1999 12 482  
2000 20 811  
2001 100 000  
2002 250 000  
2003 250 000  
2004 250 000  
2005 150 000  
2006 150 000  
2007 150 000  
2008 100 000  
2009 100 000  
2010 120 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 100 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1983 25 363  
1984 25 183  
1985 55 539  
1986 107 132  
1986 10 000  
1987 131 000  
1987 10 000  stempel lustrzany
1988 289 055  
1988 10 000  stempel lustrzany
1989 155 187  
1989 8 000  stempel lustrzany
1990 53 898  
1990 5 000  stempel lustrzany
1991 36 367  
1991 3 500  stempel lustrzany
1992 41 120  
1992 2 000  stempel lustrzany
1993 40 449  
1994 24 438  
1995 17 412  
1996 22 009  
1996 1 500  stempel lustrzany
1997 30 457  
1998 20 507  
1999 32 439  
2000 29 011  
2001 100 000  
2002 70 000  
2003 70 000  
2004 70 000  
2005 60 000  
2006 60 000  
2007 60 000  
2008 60 000  
2009 60 000  
2010 120 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 200 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
2001 100 000  
2002 75 000  
2003 75 000  
2004 75 000  
2005 60 000  
2006 60 000  
2007 60 000  
2008 60 000  
2009 60 000  
2010 120 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 500 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
2001 150 000  
2002 120 000  
2003 120 000  
2004 120 000  
2005 150 000  
2006 150 000  
2007 150 000  
2008 160 000  
2009 160 000  
2010 300 000  
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 1 000 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1986 2 550 stempel lustrzany
1987 4 000 stempel lustrzany
1998 3 000 stempel lustrzany
1990 500 stempel lustrzany
1991 400 stempel lustrzany
1992 99 stempel lustrzany
1993 99 stempel lustrzany
1994 99 stempel lustrzany
1995 99 stempel lustrzany
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 2 000 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
1997 58 stempel lustrzany
1999 68 stempel lustrzany
2000 68 stempel lustrzany
2005 1 000 5 uncji
2006 1 000 5 uncji
2007 1 000 5 uncji
2008 1 000 5 uncji
2009 1 000 5 uncji
2010 1 000 5 uncji
   
 

Nakłady monet złotych o nominale 10 000 Juanów:

 
rok emisji nakład uwagi
2001 68 stempel lustrzany
2002 68 stempel lustrzany
2003 68 stempel lustrzany
2005 100  
2006 200  
2007 200  
2008 200  
2009 200  
2009 200  
   
 

zobacz tematy o Panda Wielka w omonetach.pl >>>

 

zobacz katalog monet Chińskich >>>

   
 
 

 źródło: Rare Panda Coins, Panda USA, PandaCollector.com

   zdjęcia: J. Patrick Fischer (wikipedia), pandaamerica.com
   autor: Maciej Nowak
 

2010-06-27




« Powrót


Ostatnie Wszystkie Skomentuj
 

Dodał: wojtek19900823 (2010-07-13 11:41:40):

Polecam

Dodał: wojtek19900823 (2010-07-13 11:40:58):

Ciekawy artykuł

Strona głównaStrona główna
RejestracjaRejestracja
AktualnościAktualności
CafeCafe
Euro BoxEuro Box
KalendariumKalendarium
AukcjeAukcje
Dukaty LokalneDukaty Lokalne
UpolowaneUpolowane
BanknotyBanknoty
NumistradaNumistrada
Katalog monetKatalog monet
Kursy monetKursy monet
EncyklopediaEncyklopedia
Katalog firmKatalog firm
ProgramyProgramy
RozrywkaRozrywka
NumikiNumiki
Katalog monet
+ Starożytność
+ Celtyckie (1)
+ Fenickie (0)
+ Grecja (2)
+ Pozostałe (0)
+ Rzym (0)
+ Średniowiecze
+ Ameryka Pd. (0)
+ Ameryka Pn (0)
+ Azja (0)
+ Europa (1)
+ 1800 - 1918
+ Afryka (10)
+ Ameryka Pd. (1)
+ Ameryka Pn. (4)
+ Australia i Oceania (0)
+ Azja (2)
+ Europa (109)
+ 1919 do dziś
+ Afryka (791)
+ Ameryka Pd. (116)
+ Ameryka Pn. (1628)
+ Australia i Oceania (4224)
+ Azja (1444)
+ Europa (13889)
+ Ocean Atlantycki (97)

» wszystkie kategorie

Regulamin | Praca | Kontakt | Reklama | Partnerzy Handlowi

Katalog monet Polskich Monety, Numizmatyka, Grading, Katalog monet Monety Europy Monety Francji Monety Australii Dukaty Lokalne Katalog Monet Polskich Katalog Monet Świata Monety ze świata Aukcje Numizmatyczne Grading Plan Emisyjny NBP Monety Ukrainy Plan Emisj Ukrainy Encyklopedia Numizmatyczna Kasy fiskalne Kraków Wyceny monet Wartości Monet Monety Numizmatyka Posnet Elzab Kasy online Kasy fiskalne dla prawników Numimax najlepszy Katalog Monet Polskich Skup monet Kraków Drukarki fiskalne Kraków Tanie kasy fiskalne Kraków Programy Numizmatyczne Kasy fiskalne dla lekarzy Kasy fiskalne online Sklep numizmatyczny Sprzedam monety Tanie kasy fiskalne Kupię monety Skup monet Monety Monety srebrne Golden Nordic Tanie drukarki fiskalne Numizmatyka Kasy fiskalne dla fryzjerów i kosmetyczek Kasy fiskalne dla lekarzy Drukarki fiskalne Wagi kalkulacyjne Monety Białorusi Kasa fiskalna Posnet Drukarki fiskalne Posnet Kasa fiskalna Elzab Drukarka fiskalna Elzab Novitus Kasa fiskalna Novitus Drukarka fiskalna Novitus Kasy online Kasy fiskalne online eparagon Kasy fiskalne online Kraków